Sverige på besøg 2019

Danmark-Sverige: Den 1. november blev “Landskampen” mellem Føniks og Gillhög afviklet i Rødovrehallen.

Som altid var det hyggeligt at møde vennerne fra hinsidan og der var god stemning fra start. Ikke mindst under kampen var der “høj cigarføring” og “gode kast” blev fejret højlydt fra begge sider, ligesom de mindre gode kast blev kommenteret flittigt af begge parter og der blev spillet mange gode serier.

Frokosten var ligeledes en hyggelig affære. Der blev serveret en god buffet. Der blev flyttet mange kalorier fra tallerknerne til maven og maden blev skyllet ned med vand, vin og øl. Kaffe og kage afsluttede frokosten. Som altid var der mange grin og snak om dagens spil.

Resultatet af kampen blev:

Damer:
Føniks 3169 kegler
Gillhög 3293 kegler

Herrer:
Føniks 5877
Gillhög 5390

Total:
Danmark 9046
Sverige 8683