Ved 12-tiden mødte 35 forventningsfulde medlemmer op til årets julefest. Forinden havde vi forsøgt os med bowlingo som lod en del tilbage at ønske for de fleste af os. Her gælder det om ikke at ramme alle keglerne i de to slag og heller ikke at lande i randen. Man skulle tro at det ville være nemt for de fleste, men sådan gik det ikke. Det hele endte dog med at Bjarne scorede mindst og Leif løb  af med den tvivlsomme sidsteplads.
 
Men det slog ikke nogen af os ud. Så i højt humør fortsatte vi ind i klublokalet og gik i gang med julefrokosten. Der var god ro og orden ved buffeten og ølanlægget og alle fik det de ønskede. I år var det umuligt at spise al risalamanden, selv om vi forsøgte. Maden var fin og rigelig. Der blev sunget, solgt lotteri og omdelt gevinster og præmier til heldige vindere.
 
Hele eftermiddagen var der en fantastisk god stemning og der blev talt meget, længe og højt. Da vi ikke måtte være i lokalet mere gik nogle hjem og andre ud i hallen og hyggede der. Efterhånden sivede de fleste hjem og til sidst sad nogle stykker og havde meget svært ved at forlade hallen. Historien melder ikke noget om evt. håndværkere dagen efter. Med sådan en dag kan vi kun glæde os til næste års løjer. Stor tak til festudvalget for en dejlig dag.
Inge-Lise