I strålende sol og varme var det igen tid til landskamp mellem Føniks og Gillhög, Sverige. Med store forventninger og glæde mødtes vi med vore svenske venner i Løddekøbinge, hvor vi skulle spille i deres fine nye hal. Slut med at være i kælderen og ind i et dejligt lyst lokale med meget højt til loftet.

Som altid var der et damehold og et herrehold. Ligesom sidst havde vore venner hentet deres skarpe skyts frem og det slog igennem på damesiden. Uha vi fik da tæv. De spillede godt og vi kunne nok have gjort det bedre, men det var ikke på denne dag. 

Resultatet blev at Sverige vandt med 191 kegler. En trøst var, at herrerne vandt deres afdeling. 

Sverige vandt samlet med 7313 kegler mod vores 7122 kegler. Herrerne vandt med 116 og damerne tabte med 307 kegler. 

Bedste dansker på damesiden blev Maj-Britt (og Rene, som var dame for en dag, fik dog flest) og på herresiden blev det Henrik. 

Men ingen sure miner for det blev en livlig og god kamp både på banerne og på “lægterne”, hvor der kom mange tilråb og tilkendegivelser. 

Efter kampen spiste vi en dejlig frokost på plejehjemmet, hvor vi også spiste sidste år. Maden var fin og der var fri bar. Ronny og hans “band” stod for lidt sang og musik som altid. God stemning hele vejen og det kunne ikke blive meget bedre. Vi ser frem til returopgøret i Danmark senere på året.