Så blev det endelig jubi-dag for Føniks. 38 medlemmer og ledsagere havde meldt sig til festen, som fandt sted i Kostalden på Rødovregård. Det blev på alle måder en skøn minderig aften og bestemt ikke kedelig. Trist at et par medlemmer blev forhindret på grund af sygdom.

Kl. 15 mødte nogle glade medlemmer op og gjorde klar til den store aften. Alle sejl blev sat og der var ikke et øje tørt. Der var mad og drikke til alle og stemningen var høj fra start til slut. Der blev snakket, sunget og ikke mindst danset til dejlig munter musik serveret af Byggerbanden. Bjarne og hans drenge sørgede for at vi hele tiden var på stikkerne og formanden gav den hele armen på sit lidt mærkelige instrument, som var han til optagelsesprøve som nyt medlem i Byggerbanden. Han har måske nok lidt vej endnu, men gjorde et fantastisk job. Alle havde det ret morsomt.

Tak til alle som hjalp med borddækning, mad, drikke og oprydning efterfølgende. Stor tak til Bajrne og hans band. De løftede virkelig festen til tagpladerne. En skøn aften blev alt for hurtigt forbi. En fest vi vil huske og som bliver svær at slå, men mon ikke vi vil forsøge

Her er nogle billeder fra festen:

[gallery_bank type=”grid” format=”masonry” show_albums=”21″ title=”false” desc=”false” responsive=”true” display=”selected” no_of_images=”100″ sort_by=”random” albums_in_row=”3″ special_effect=”none” animation_effect=”bounce” album_title=”false”]