Den 10. April drog vi afsted i egne biler mod Lödde for at se, om vi kunne gentage successen fra sidste år, hvor vi vandt stort.

I år var vi opdelt i to starter – kl. 13 og kl. 14 – og da vi konstaterede, at vi nok ikke spillede op til fuld standard, måtte vi se os slået.

Nogle af os kunne dog slå en 200-serie, og Njall blev vistnok topscorer med 225.

Vi drog derefter op til restaurant Planteskolen, og nød lidt mad – det var svensk specialitet, ærtesuppe med flæsk, dertil varm punch, stark-øl, lätt-øl og vand.  Derefter pandekager med syltetøj og flødeskum. Der blev sluttet af med kaffe.

Vi blev underholdt af Lödde’s svar på Johnny Cash – ManInBlack med country sang og guitarspil.

Efter disse fornøjelige timer var der kun at sige tak for i dag og tak for et hyggeligt arrangement.  Vi ser frem til, når SPF Gillhög kommer til Rødovre – hvor vi vil prøve at vinde “håneretten” tilbage.

Billeder fra dagen:

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”false” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” special_effect=”grayscale” animation_effect=”rollIn” album_title=”false” album_id=”25″]