Afslutnings fest hos Käte og Svend Åge den 28.Maj 2014 startede med en bowling træning med Venstre hånd i Rødovre BowlingHal. Der var mange der syntes bowlingkuglerne denne dag havde deres helt eget liv. . Efter 1 serie gik vi over til almindelig bowling, og der gik det noget bedre.

Vi kørte i samlet flok i egne biler til Grønskifte – der bor Sven Åge og Käte, og de modtog os med åbne arme. Vi blev bænkede i teltet i haven, og sludrede løs, mens festudvalget var i fuld gang med at tilberede og anrette mad. Der var masser af drikke. og flere af os tyvstartede med dette i venten på maden. Den kom så i rigelige mængder, både med kød i mange varianter, og salater, og ekstra tilbehør, og peanuts og oliven, ja der var vist til alle ganer.

Der var sang og bægerklang, og belønning til Klubmester – Henrik Winther – og Per Husted fik belønning for statistikker, og der var mange andre der fik en flaske denne dag. Der var et amerikansk lotteri med gevinster til de heldige.

Der var tid til en lille benstrækker i haven, men der var desværre ingen der ville i bassinet, hverken badebassin eller til koi-karperne.

Formanden – Paul Hansen – holdt tale og fik nævnt højdepunkter i denne sæson, og forhåbninger til næste sæson.

Vi siger alle en stor tak til Festudvalget for denne fest, og til Sven Åge og Käte for husly

[gallery_bank type=”images” format=”thumbnail” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” animation_effect=”” album_title=”true” album_id=”2″]